"Yaşama Pedal Çevir"
Amorium Bisiklet Spor Kulübü çerçevesinde, 24 Haziran 2018 tarihinde Kastamonu ilinde gerçekleşecek olan Ilgaz Gran Fondo ödüllü bisiklet yarışları, 2 etap üzerinden düzenlenecektir. Kastamonu'nun 2018 kültür başkenti seçilmesi nedeniyle gerekli tanıtıma katkıda bulunmak için bizler yola çıktık. Bu yarışma, Kastamonu'da yaşayan gençleri, bisikletle tanıştırmak ve sosyal bakımdan geliştirmek amacıyla düzenlenmektedir. Yaz boyu yarışma sonucu gençlerimize hediye edilecek 20 bisiklet sayesinde, bisiklet eğitimi alacak gençlerimizin içinden, Türk bisikletine katkıda bulunacak sporcular seçecek ve yetiştireceğiz.

Gran Fondo
En kısa anlatımıyla Gran Fondo, her yaştan sporseverler ve amatör/profesyonel sporcular için, spektaküler ve tarihi rotaların kullanıldığı tek günlük bisiklet yarış organizasyonlarını ifade eden İtalyanca bir terimdir. İşin en belirleyici ve güzel yanı şu ki; bu yarışlara katılmanız için lisanslı ve belli yaş aralığında bir sporcu olmanıza gerek yoktur. Lisanslı değilseniz bir sağlık raporu almanız yeterli olacaktır. Üniversiteli bir bisiklet tutkunu ya da 65 yaşında emekli bir çiftçi olabilirsiniz ve bu durum sizin bu yarışlara katılmanıza bir engel teşkil etmez. Yarış günü geldiğinde, sayıları bini bulan diğer katılımcılarla birlikte pedallamak için yerinizi alırsınız.

Kastamonu
Gökırmak'ın bir kolu olan Karaçomak Deresi vadisinde kurulu bulunan şehrin denizden yüksekliği 774 metredir. Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en eski şehirlerden biridir, antik çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarihi eser vardır. Kastamonu Kalesi, Atabey Camii, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Nasrullah Camii, saat kulesi ve buna benzer birçok tarihi eser mevcuttur. Çivisiz yapı mimari olarak yapılan Mahmut Bey Camide buradadır. Kastamonu kent merkezinde ayrıca Türkiye'de açılan ilk "Kent Tarihi Müzesi" bulunmaktadır.